بازگشت

گروه: امامت و تشيع
 
 
مرکز پاسخگو:دفتر تبليغات اسلامي
موضوع اصلي:حضرت علي اصغر و حضرت علي اكبر
موضوع فرعي:توضيح در مورد علي اكبر (ع)
سؤال:درباره حضرت علي اكبرعليه السلام مقداري توضيح دهيد.


جواب:

فرزند بزرگ سيد الشهدا و شبيه پيامبرصلي الله وعليه وآله كه در روز عاشورا فداي دين شد، مادر علي اكبرعليه السلام، ليلا ابي مره بود. او در كربلا حدود 25 سال داشت. سن او را 18 و 20 هم گفته اند. او اولين شهيد عاشورا از بني هاشم بود. شباهت زيادي به پيامبر داشت. هم در خلقت، هم در اخلاق و هم در گفتار.
شجاعت و دلاوري علي اكبرعليه السلام و بصيرت و آگاهي او در سفر كربلا به ويژه در روز عاشورا تجلّي كرد. وقتي امام حسين عليه السلام از منزلگاه قصر بني مقاتل گذشت، روي اسب، چشمان او را خوابي ربود و پس از بيداري انّا لله و انّا اليه راجعون گفت و سه بار اين جمله و حمد الهي را تكرار كرد. علي اكبر وقتي سبب استرجاع را پرسيد، حضرت فرمود: در خواب ديدم سواري ميگويد: اين كاروان به سوي مرگ ميرود، علي اكبر پرسيد: مگر ما بر حق نيستيم؟ امام فرمود: چرا! علي اكبر گفت: فاننا اذن لا نبالي أن نموت محقّين؛ پس باكي از مرگ در راه حق نداريم. امام حسين عليه السلام در اين هنگام در حق او دعا فرمود كه بهترين پاداش را خداوند از پدر به تو عنايت كند.
آن وقت كه علي اكبرعليه السلام به شهادت رسيد، امام حسين عليه السلام به بالين او آمد و صورت بر چهره خونين وي نهاد و فرمود: علي الدنيا بعد العفا؛ بعد از تو دنيا برايم لذتي ندارد.